Innehållsförteckning:
Video: Italiens ölguide 2017: det bästa från varje region
2024 Författare: Cody Thornton | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-16 12:45
512 bryggerier, 2078 öl recenserade (mer än 2600 smakade), ett sjuttiotal (?) Workaholic näsor och lever och ett ospecificerat antal glas att tvätta (min dam!). Två år efter den senaste upplagan, Italiens öl 2017, femte verk av Långsam mat, antar alltmer rollen som den enda guiden för italienska hantverksöl av hög kvalitet.
En trovärdig berättelse, därför blir den allt fylligare om Italiens bryggning.
Faktum är att i den första upplagan var bryggerierna som granskades 141, 2017 års guide berättar mer än 500 verkligheten (ungefär hälften av de verksamma i Italien), ett påtagligt tecken på den hastighet med vilken segmentet har vuxit hantverksöl.
Jag bläddrar snabbt igenom listan över priser och gör en första övervägande: den som är god förblir god.
Kort sagt, utöver det eller det prisbelönta ölet är det mest de vanliga misstänkta eller åtminstone de redan hörda som är mästarna (och leve Gud).
Valet att infoga alla ölföretag (bryggerier som inte är utrustade med egen anläggning, några finns redan i förra upplagan), så länge som namnet på bryggeriet de förlitar sig på för produktionen anges. Kanske den riktiga környheten jämfört med 2015 års upplaga.
Frågan om bryggerier utan anläggning väcker mycket diskussion.
Texten i lagförslaget om definitionen av hantverksöl utesluter i praktiken denna typ av verklighet, som därför inte kunde använda formuleringen på etiketten.
Jag är rädd att begreppet hantverk är något svårt att definiera. Jag delar upp mig mellan "av över tusen bryggerier i Italien av några (många) jag inte skulle missa" och "Jag kan verkligen inte säga att de förglömliga uteslutande är kopplade till ölfirmor".
Och om den särskiljande faktorn därför måste vara vad som finns i glaset, har vi verkligen ett giltigt verktyg för att vägleda oss i vårt val.
Guiden, som redan finns tillgänglig i förväg, kommer att finnas i alla tidningskiosker från och med den 20 april. Vill du ta en titt på sniglarna? Här är de:
Sniglarna
"Bryggeri som vi gillar på ett speciellt sätt för kvaliteten och konsistensen på ölen, för den roll det spelar i den nationella ölsektorn, för dess uppmärksamhet på territoriet och miljön."
Abruzzo
Almond '22 - Loreto Aprutino (PE)
Kampanien
The Cloister - Nocera Inferiore (SA)
Aspide Brewery - Roccadaspide (SA)
Emilia Romagna
Toccalmatto - Fidenza (PR)
Ducato Brewery - Soragna (PR)
Friuli Venezia Giulia
Löv av gräs - Forni di Sopra (UD)
Lazio
Birra del Borgo - Borgorose (RI)
Ligurien
Maltus Faber - Genua
Lombardiet
Elav - New Town (BG)
Italienskt bryggeri - Limido Comasco (CO)
Lambrate - Milano
Carrobiolo - Monza
Marche
MC77 - Serrapetrona (MC)
Piemonte
Elvo - Graglia (BI)
LoverBeer - Marentino (TO)
Montegioco - Montegioco (AL)
Baladin - Piozzo (CN)
Croce di Malto - Trecate (NO)
Troll - Vernante (CN)
Beba - Villar Perosa (TO)
Puglia
Birranova - Conversano (BA)
B94 - Lecce
Sardinien
Korn – Maracalagonis (CA)
Toscana
Brùton - Lucca
Trentino Alto Adige
Batzen - Bolzano-Bozen
Priserna belönar även de som utmärkt sig för fat- och flaskproduktion (här är hela listan). Vi fokuserar på den långa listan av prisbelönta öl, bara för att göra dig törstig:
Långsamma öl
"Öl som förutom att vara utmärkt för sitt organoleptiska värde kan hetsa upp, eftersom det berättar historien om ett territorium, ett bryggeri eller en bryggare"
Abruzzo
Farrotta - Almond '22, Loreto Aprutino (PE)
Deep Underground - Opperbacco, Notaresco (TE)
Violent Shared - Opperbacco, Notaresco (TE)
Novi Luna - Maiella, Pretoro (CH)
Kalabrien
Frambueza - 'In Magara, Nocera Terinese (CZ)
Kampanien
Centesimal - Karma, Alife (CE)
Once Upon A Time Botte di Amarone - Il Chiostro, Nocera Inferiore (SA)
Belle Saison - Aspide Brewery, Roccadaspide (SA)
Emilia Romagna
Okie Matilde - Toccalmatto, Fidenza (PR)
Herrelös hund – Toccalmatto, Fidenza (PR)
Verdi Imperial Stout - Brewery of the Ducato, Soragna (PR)
Friuli Venezia Giulia
Durgnês - The Beer of Meni, Cavasso Nuovo (PN)
Hopfelia - Leaves of Grass, Forni di Sopra (UD)
Lazio
Enkir - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
Re Ale - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
Sedicigradi i Amphora - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
Ligurien
Extra Brune - Maltus Faber, Genua
Lombardiet
22 La Verguenza - Menaresta, Carate Brianza (MB)
Punks Do It Bitter - Elav, Comun Nuovo (BG)
Nigredo - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Tipopils - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Blond - Extraomnes, Marnate (VA)
Gjutjärn - Lambrate, Milano
O. G. 1111 - Carrobiolo, Monza
Gräns - Bi-Du, Olgiate Comasco (CO)
Marche
Carmenta - The Fairies, Comunanza (AP)
Mu Pils- Mukkeller, Porto Sant'Elpidio (FM)
Fleur Sofronia - MC77, Serrapetrona (MC)
Piemonte
Monflowers - Civale, Alessandria
Pils - Birra Elvo, Graglia (BI)
BeerBrugna - LoverBeer, Marentino (TO)
Saison de l'Ouvrier - LoverBeer, Marentino (TO)
Mummy - Montegioco, Montegioco (AL)
Fjärde runan - Montegioco, Montegioco (AL)
Tibir - Montegioco, Montegioco (AL)
Dike - Pinerolese Brewery, Pinerolo (TO)
Mama Kriek - Baladin, Piozzo (CN)
Terre - Baladin, Piozzo (CN)
Xyauyù - Baladin, Piozzo (CN)
Ipè Harvest - San Paolo, Turin
Ryssland - Croce di Malto, Trecate (NO)
Black Feet - Croce di Malto, Trecate (NO)
Hell Rice - BSA, Vercelli
Daü - Troll, Vernante (CN)
Panada - Troll, Vernante (CN)
Motorolja - Beba, Villar Perosa (TO)
Numero Uno – Beba, Villar Perosa (TO)
Puglia
Arsa - Birranova, Conversano (BA)
Super Tramp 3 - Decimoprimo, Trinitapoli (BT)
Sardinien
BB7 - Barley, Maracalagonis (CA)
BB10 - Barley, Maracalagonis (CA)
BBevò - Barley, Maracalagonis (CA)
Toscana
Vecchia Bastarda - Amiata, Arcidosso (GR)
St. Julienbach- Piccolo Clandestino Brewery, Livorno
Brùton - Brùton, Lucca
Trentino Alto Adige
UrPorter - Batzen, Bolzano-Bozen
Veneto
Scarlet - Ofelia, Sovizzo (VI)
Ölfirma
Yellow Doctor - Black Barrels, Turin
The Daily Beers
"Öl av hög organoleptisk kvalitet som har balans, enkelhet och behaglighet som huvudkaraktärer"
Abruzzo
Hopcasc - Delphin, Altino (CH)
Birrantonio – Bibibir, Castellalto (TE)
T. A. C. - Sjukhemmet, Crognaleto (TE)
Weizen - AnBrA, Fossa (AQ)
Fredric - Almond '22, Loreto Aprutino (PE)
Tripping Flowers - Opperbacco, Notaresco (TE)
Scotch Ale - San Giovanni, Roseto degli Abruzzi (TE)
Basilicata
Zhytum - Jazz, Bernalda (MT)
Kalabrien
Arzura - Limen, Siderno (RC)
Kampanien
Kölsch - Saint John's, Faicchio (BN)
Parthenope - Sorrento Brewery, Massa Lubrense (NA)
Nefeli - Bella 'Mbriana, Nocera Inferiore (SA)
Blond - Aspide Brewery, Roccadaspide (SA)
Emilia Romagna
Giò Pils - Oldo, Cadelbosco di Sopra (RE)
8bre - Valsenio, Casola Valsenio (RA)
Millemosche - Mazapégul, Civitella di Romagna (FC)
Tzara - Dada, Correggio (RE)
Re Hop - Toccalmatto, Fidenza (PR)
Pasha - Farnese, Fontevivo (PR)
Township - La Buttiga, Piacenza
Sophia - La Buttiga, Piacenza
Harmony - Vallescura, Piozzano (PC)
Latte Più - Retorto, Podenzano (PC)
New Morning - Ducato Brewery, Soragna (PR)
Levante - Statale Nove, Valsamoggia (BO)
Friuli Venezia Giulia
Babél - Leaves of Grass, Forni di Sopra (UD)
Praforte Bionda - Praforte, Travesio (PN)
Lazio
Gallagher Stout - Hilltop, Bassano Romano (VT)
CastagnAle - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
Amber Oatmeal - Vento Forte, Bracciano (RM)
La Calavera - Pontino Brewery, Latina
Område 51 – Free Lions, Tuscania (VT)
Ligurien
Apa - Finalese Brewery, Finale Ligure (SV)
Amber Ale - Maltus Faber, Genua
Bianca - Maltus Faber, Genua
Blond - Maltus Faber, Genua
Birra del Lupo - Scarampola, Millesimo (SV)
Lombardiet
BackDoor Bitter - Green Bear, Busto Arsizio (VA)
Wabi - Green Bear, Busto Arsizio (VA)
San Dalmazzo - Menaresta, Carate Brianza (MB)
Spaceman - Brewfist, Codogno (LO)
Inget krig - Elav, New Town (BG)
Tzunami - Hop Skin, Curno (BG)
Seta - Rural Brewery, Desio (MB)
Seta Special - Rural Brewery, Desio (MB)
Albarossa - Valcavallina, Endine Gaiano (BG)
Calypso - Valcavallina, Endine Gaiano (BG)
Solros - Valcavallina, Endine Gaiano (BG)
Bitterland - Double Malt, Erba (CO)
Brass Weiss - Double Malt, Erba (CO)
Rust Ale - Double Malt, Erba (CO)
Malombra - Endorama, Grassobbio (BG)
Milkyman - Endorama, Grassobbio (BG)
Vermillion - Endorama, Grassobbio (BG)
Delia - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Fiordalisa - Manerba, Manerba del Garda (BS)
Lupululà - Manerba, Manerba del Garda (BS)
Weiss - Manerba, Manerba del Garda (BS)
Hopbloem - Extraomnes, Marnate (VA)
Montestella - Lambrate, Milano
ArtigianAle - Bi-Du, Olgiate Comasco (CO)
Rodersch - Bi-Du, Olgiate Comasco (CO)
USA – Etnicitet, Sant’Alessio con Vialone (PV)
La Grigna - Lariano Brewery, Sirone (LC)
RebHell - The Wall, Venegono Inferiore (VA)
Framboisette - Stradaregina, Vigevano (PV)
La Sciresina - Stradaregina, Vigevano (PV)
Wave Runner - Hammer, Villa d’Adda (BG)
Marche
Phili - Elbow Brewery, Agugliano (AN)
Lunilia - Le Fate, Comunanza (AP)
Vintora - Oltremondo, Montemaggiore al Metauro (PU)
Golden Hair - 1965, Osimo (AN)
Bastogne - MC77, Serrapetrona (MC)
Helvia - Il Mastio, Urbisaglia (MC)
Molise
Caramhell - La Fucina, Pescolanciano (IS)
Piemonte
Bohemian Pilsner - Canediguerra, Alessandria
Horus - Civale, Alexandria
Tempore - Civale, Alessandria
Bunpat Chiara - Sagrin, Calamandrana (AT)
Bianca Castion - Rolio, Canelli (AT)
Pils - Aleghe, Coazze (TO)
Belle Verte - Gedeone, Costa Vescovato (AL)
Bianca Estate - Gedeone, Costa Vescovato (AL)
Schwarz - Elvo, Graglia (BI)
Essential - La Granda Brewery, Lagnasco (CN)
Missis Ipa - La Granda Brewery, Lagnasco (CN)
Desert Session - CitaBiunda, Neive (CN)
Elegia - New Nicese Brewery, Nizza Monferrato (AT)
Filare - Pasturana, Pasturana (AL)
Kauss Bionda - Kauss, Piasco (CN)
Kefi - Pinerolese Brewery, Pinerolo (TO)
Ker - Pinerolese Brewery, Pinerolo (TO)
Isaac - Baladin, Piozzo (CN)
Castanea - San Paolo, Turin
Pecannöt - San Paolo, Turin
Hauria - Croce di Malto, Trecate (NO)
mums! - SorAlaMA ', Vaie (TO)
Dimma - BSA, Vercelli
Birbetta - Troll, Vernante (CN)
Brunalpina - Troll, Vernante (CN)
Grafit – Beba, Villar Perosa (TO)
Loredo - Beba, Villar Perosa (TO)
Puglia
Hangback - Birranova, Conversano (BA)
Linfa - Birranova, Conversano (BA)
Blanche - Ebers, Foggia (FG)
Hopsfall - Ebers, Foggia (FG)
Terrarossa - B94, Lecce (LE)
Barbarossa - Swabian Brewery, Modugno (BA)
Sardinien
Macca Meda - Barley, Maracalagonis (CA)
492 Riff - P3 Brewing, Sassari
Sicilien
American Pale Ale - Alveria, Canicattini Bagni (SR)
Timpa - Yblon, Ragusa
Ceres - Epica, Sinagra (ME)
Aeolus - Epica, Sinagra (ME)
Toscana
Gatta Nera - Small Clandestino Brewery, Livorno
Återuppträda - Small Clandestino Brewery, Livorno
Lilith - Brùton, Lucca
Stoner - Brùton, Lucca
Trentino Alto Adige
Vienna Hell - Batzen, Bolzano-Bozen
Dunkel - Rienzbräu, Brunico-Bruneck (BZ)
Weizen - Val Rendena Brewery, Giustino (TN)
Froggy Hops - Birra del Bosco, San Michele all'Adige (TN)
Umbrien
Nobile - Birrificio dell'Eremo, Assisi (PG)
Bionda - Nursia, Norcia (PG)
Apache - Bro, Terni
Calibro7 - Beer Perugia, Torgiano (PG)
Veneto
Brad Ipa - Bradipongo, Colle Umberto (TV)
Cibus - BirrOne, Vicentina Island (VI)
Strike – BAV, Martellago (VE)
Sayamè - Sognandobirra, Oderzo (TV)
Oppale - 32 Via dei Birrai, Pederobba (TV)
Tre + två - 32 Via dei Birrai, Pederobba (TV)
Förföriskt - Camerini, Piazzola sul Brenta (PD)
Nevermild - Ofelia, Sovizzo (VI)
Ai Tadi - Antoniano Brewery, Villafranca Padovana (PD)
Ölfirma
James Blonde - 100Venti, Borgomanero (NO)
Bulan - Antagonists, Melle (CN)
Upekkha - Beertola, Cuneo
Jana - Bellazzi, Bologna
Pilsen - Riccardi Beer, Cuneo
La Sveltina - The Inexistent Brewery, Castel Goffredo (MN)
Royale Rocket - Birrifirma, Sant’Elpidio a Mare (FM)
Blanche - Black Barrels, Turin
R. I. P.: vila i pils - Carlo Eugenio Fiorani, Castelverde (CR)
Klan! Öde? - Klan! Öde? San Marzano Oliveto (AT)
Frè Bionda - Frè, Carrù (CN)
Apaloosa - Kashmir, Filignano (IS)
Don Zaucher - Stavio, Rom
Projekt 42 - Tre Pupazzi Brewery, Lecco
Lòertis - Via Priula, San Pellegrino Terme (BG)
Rosen! - Via Priula, San Pellegrino Terme (BG)
Polaris - Zanna Beer, Lestizza (UD)
De stora ölen
"Öl av absolut organoleptisk värde, inte att missa"
Abruzzo
Jag ser Quadruple - Bibibir, Castellalto (TE)
Black Diamond - ANBRA, Fossa (AQ)
45 månar - Almond '22, Loreto Aprutino (PE)
Hibernum - Almond '22, Loreto Aprutino (PE)
Maxima - Almond '22, Loreto Aprutino (PE)
10 och beröm - Opperbacco, Notaresco (TE)
6sonIpa - Opperbacco, Notaresco (TE)
Bucefalo - Maiella, Pretoro (CH)
Gaudium - Ordeum, Tollo (CH)
Kalabrien
Magarìa - 'I Magara, Nocera Terinese (CZ)
Mìerula - 'In Magara, Nocera Terinese (CZ)
Kampanien
Amber Doll - Karma, Alife (CE)
Carminia - Karma, Alife (CE)
På 'Tazzulella' och café - Karma, Alife (CE)
La Première Blu - Jäst och moln, Avella (AV)
Rudeboy - Rudeboy, Buonabitacolo (SA)
Sta Sciroccata - Stimalti, Carinola (CE)
Halvsvart - Aeffe, Castel San Giorgio (SA)
Syrentum - Sorrento Brewery, Massa Lubrense (NA)
Eikon Pacific Stout - Borrillo Brewery, Molinara (BN)
Nadir - The Cloister, Nocera Inferiore (SA)
Gairloch - Aspide Brewery, Roccadaspide (SA)
Zarina - Aspide Brewery, Roccadaspide (SA)
Emilia Romagna
Befana Befana - Mazapégul, Civitella di Romagna (FC)
Tredje halvlek - Argo, Collecchio (PR)
Gattomao - Dada, Correggio (RE)
Dr. Caligari - Toccalmatto, Fidenza (PR)
Vecchio Bruno - Toccalmatto, Fidenza (PR)
Double Malt Beer (rökt kastanj och enbär) - Beltaine, Granaglione (BO)
Panil Barriquee Sour - Torrechiara Brewery, Langhirano (PR)
Morning Glory - Retorto, Podenzano (PC)
Malalingua - Retorto, Podenzano (PC)
Rye Charles - Old Bear, San Giovanni in Persiceto (BO)
Lova - La Mata, Solarolo (RA)
Beersel Morning - Ducato Brewery, Soragna (PR)
Oro Nero - Ex Fabrica Brewery, Vigolzone (PC)
Friuli Venezia Giulia
Kölsch - Borderline, Buttrio (UD)
IPA - Borderline, Buttrio (UD)
Robust Porter - Borderline, Buttrio (UD)
Opalita - Garlatti Costa, Forgaria nel Friuli (UD)
På Freewheelin’I. P. A. - Leaves of Grass, Forni di Sopra (UD)
Hot Night at the Village - Leaves of Grass, Forni di Sopra (UD)
Hot Night at the Village Breakfast Edition - Leaves of Grass, Forni di Sopra (UD)
Lazio
ZenZero - Hilltop, Bassano Romano (VT)
Duchessic - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
Vecchia Ducale - Birra del Borgo, Borgorose (RI)
7vene - Aurelio Brewery, Cerveteri (RM)
Orange Poison - Pontino Brewery, Latina
SeraNera - Eastside, Latina
Urbe - Eternal City Brewing, Rom
Agreste Fidelis 2013 - Free Lions, Tuscania (VT)
Ossi di Sepia Sour - Turan, Viterbo
Ligurien
Imperial - Maltus Faber, Genua
Trippel - Maltus Faber, Genua
St. Amè - Scarampola, Millesimo (SV)
Lombardiet
Två av spader - Menaresta, Carate Brianza (MB)
Green Petrol - Brewfist, Codogno (LO)
X-Ray - Brewfist, Codogno (LO)
Aeresis Black Ale - Elav, Comun Nuovo (BG)
Castigamatt - Rural Brewery, Desio (MB)
Dark Side - Valcavallina, Endine Gaiano (BG)
Zingibeer - dubbelmalt, gräs (CO)
Dark Age - Gambolò, Gambolò (PV)
Ingenstans - Gambolò, Gambolò (PV)
Caliban - Endorama, Grassobbio (BG)
Amber Shock - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Scires - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Sparrow Pit - italienska bryggeriet, Limido Comasco (CO)
Rebuffone - Manerba, Manerba del Garda (BS)
Imperialistiska Ghisa-Lambrate, Milano
Pils - Carrobiolo, Monza
Tripel - Carrobiolo, Monza
Mörk - Pratorosso, Settala (MI)
Kamchatka - Greven Frost, Vigevano (PV)
Christmas Frater Reserva - Stradaregina, Vigevano (PV)
Bulk - Hammer, Villa d’Adda (BG)
Killer Queen - Hammer, Villa d'Adda (BG)
Marche
Calix Niger - Brewery of the Castles, Arcevia (AN)
Extrema Ratio - Brewery of the Castles, Arcevia (AN)
Ny order - RentOn Brewery, Fano (PU)
Black Mama - Carnival, Offida (AP)
Devastator - Mukkeller, Porto Sant'Elpidio (FM)
Hattori Hanzo - Mukkeller, Porto Sant’Elpidio (FM)
Breaking Hops - MC77, Serrapetrona (MC)
Visciole al Sole - MC77, Serrapetrona (MC)
Drum Barrel - Il Mastio, Urbisaglia (MC)
Piemonte
Brown Porter - Canediguerra, Alessandria
Dubbel Ipa - Canediguerra, Alessandria
Lumina - Civale, Alessandria
Escape point - Civale, Alessandria (AL)
M97 - Laval, Avigliana (TO)
St. Louis - Brewery of the Saints, Castelnuovo Don Bosco (AT)
St. Ralph - Brewery of the Saints, Castelnuovo Don Bosco (AT)
Sciura - Balabiòtt, Domodossola (VB)
Doppel Bock - Elvo, Graglia (BI)
Heller Bock - Elvo, Graglia (BI)
Sirena - La Granda Brewery, Lagnasco (CN)
Saison de l'Ouvrier Griotta - LoverBeer, Marentino (TO)
Nebiulin-a - LoverBeer, Marentino (TO)
Dama Brun-a - LoverBeer, Marentino (TO)
Chocarrubica - Grado Plato, Montaldo Torinese (TO)
Bran - Montegioco, Montegioco (AL)
Öppet sinne - Montegioco, Montegioco (AL)
Biancaneive - CitaBiunda, Neive (CN)
Röktråd - Pasturana, Pasturana (AL)
Super - Baladin, Piozzo (CN)
Lune - Baladin, Piozzo (CN)
King Enri III - One Third, Pralungo (BI)
Nocturna - Kamun, Predosa (AL)
Nucis - Kamun, Predosa (AL)
Turnerly - La Piazza, Turin
Grape-Frua - San Paolo, Turin
Robinia - San Paolo, Turin
Magnus - Croce di Malto, Trecate (NO)
Temporis - Croce di Malto, Trecate (NO)
Funky - BSA, Vercelli
Femton år – Beba, Villar Perosa (TO)
Puglia
Moscata - Birranova, Conversano (BA)
Evolutionär spänning - Birranova, Conversano (BA)
Winters - Ebers, Foggia
Varning Hopp - B94, Lecce
Fortemalto - Swabian Brewery, Modugno (BA)
Hirderga - Decimoprimo, Trinitapoli (BT)
Sardinien
BB Boom - Barley, Maracalagonis (CA)
Toccadibò - Barley, Maracalagonis (CA)
Flavia – Rubiu, Sant’Antioco (CI)
100 Nodi - P3 Brewing, Sassari
Gare de Roubaix - Mezzavia, Selargius (CA)
Nautilus - Mezzavia, Selargius (CA)
Sicilien
Bionda II - 24 Baroni, Nicosia (EN)
Tempora - Cantirrificio Vittoria, Vittoria (RG)
Toscana
Briscola - Amiata, Arcidosso (GR)
JRubra - J63, Crespina (PI)
La Fortezza - Litet Clandestino-bryggeri, Livorno
Montinera XL - Litet Clandestino-bryggeri, Livorno
St. Renna - Brùton, Lucca
La Mancina - Brewery del Forte, Pietrasanta (LU)
Regina Del Mare - Brewery del Forte, Pietrasanta (LU)
La 10000 - Math, Tavarnelle Val di Pesa (FI)
Trentino Alto Adige
Dunkel - Batzen, Bolzano-Bozen
Colonial - Batzen, Bolzano-Bozen
Aqvila - Pejo Beer, Peio (TN)
Genève - Leder Craft Brewery, Pieve di Ledro (TN)
MariaMata - Rethia Brewery, Vezzano (TN)
Umbrien
Glaciale - Eremo Brewery, Assisi (PG)
Genesis - Birrificio dell'Eremo, Assisi (PG)
Extra - Nursia, Norcia (PG)
Barley Wine 2014 - Perugia Beer, Torgiano (PG)
Chokladporter - Perugia Beer, Torgiano (PG)
Veneto
Bela Lugosi - Acelum, Castelcucco (TV)
Bruska - Birrone, Vicentina Island (VI)
Gerica - Birrone, Vicentina Island (VI)
Kina – Birrone, Vicentina Island (VI)
Dingo - BAV, Martellago (VE)
Matryoshka - BAV, Martellago (VE)
Audace - 32 Via dei Birrai, Pederobba (TV)
Gast - La Gastaldia, Pieve di Soligo (TV)
Pier - Ivan Borsato, Povegliano (TV)
Uill Iu Bai - Ofelia, Sovizzo (VI)
Ponte Molino - Antoniano Brewery, Villafranca Padovana (PD)
Ölfirma
Sex Porter - 100Venti, Borgomanero (NO)
Anastro - Antagonists, Melle (CN)
Metta - Beertola, Cuneo
Vor - Bellazzi, Bologna
Carata - östkusten, Pesaro
Galaxy - Galaxy, Castelcucco (TV)
Noir - Monkey Beer, Ostellato (FE)
Neu Amber Ale - Neu Alt Brewing Firm, Prato
Citra - Terrantiga, San Sperate (CA)
Camoz - Via Priula, San Pellegrino Terme (BG)
Morosa - Via Priula, San Pellegrino Terme (BG)
Rekommenderad:
Hantverksöl: de bästa italienska IPA:erna från varje region
De som uppskattar smakens bittra sida och dricker öl föredrar IPA, India Pale Ale, ölstilen som har erövrat hela världen från USA till Italien. Här är de bästa italienska IPA-regionerna per region
Ta reda på från Gambero Rosso 2010/2011 Rom Guide att Gabriele Bonci inte ingår i det bästa från Rom
Detta är resultaten av Gambero Rosso 2010/2011 Rom Guide, som nådde sin tjugoförsta upplaga och presenterades i går nästan 3 månader tidigare än vanligt. Längst ner hittar du våra observationer, använd kommentarerna för dina, okej? Så, låt oss börja. Tre gafflar (restauranger med över 90 poäng). La Pergola på Hotel Rome Cavalieri, kock […]
Det bästa från 2011 med spellistorna från Dissapore
Ett år som inkluderar Carlo Cracco under utredning för försök till bedrägeri och samtidigt stjärnan i Masterchef mer än någon kock har rätt att vara, Gualtiero Marchesi medbrottsling till McDonald's, det osannolika valet av den bästa italienska glassbaren, listan över skäl till varför Benedetta Parodi inte är Nigella Lawson, kastens privilegier på restaurangen […]
De 32 bästa frukostarna i Italien, region efter region
De 32 bästa frukostarna i Italien. 32 barer och konditorier, region för region, där frukosten är sann perfektion mellan kaffe, cappuccino, croissanter, kex, sött och salt
De bästa hantverksglassbarerna i Italien region efter region: Sicilien
För dem som, efter att ha stannat kvar i pleistocenen av cassata och cannoli, visste lite om sicilianska glassar, här är en lista med de lokala arvingarna till Procopio de Coltelli (jag satte länken på den så låt oss göra det först). Bläddra i den. Om du redan har en försmak av dödliga kreditkortssvep under flaggan av Ragusan caciocavalli, Chiaramonte smörgåsar, arancini, timbales, svarta grisar från […]